Modelem być, czyli po co kotu wystawy

Modelem być, czyli po co kotu wystawy
4 grudnia 2011 Marki Marki

Zasadniczo wystawy są kotu potrzebne o tyle, o ile pożąda ich właściciel. Właściciel zaś pożada ich z dwóch powodów: aby zdobyć licencje hodowlane i aby zasmakować sukcesów wystawowych. To milutko w końcu, jeśli masz zaszczyt sprzatać kuwetę championa lub interchampiona, czyż nie?
Drobny problem upatruję w tym, że niestety większość kotów jest introwertycznych i wystaw zwyczajnie lubi. Ani jazdy samochodem, ani setek gapiów, ani hałasu na halach wystawowych, ani generalnie żadnego z elementów wystaw. Oczywiście, część kotów kocha wystawy, ale obawiam się, że należą do zdecydowanej mniejszości.
No, ale upodobania naszych sierściuszków to jedno, a wystawy to drugie, skoncentrujmy się więc na modelingu. Przed nami zasady TOP MODEL w wariancie kocim.

Najpiew ludzie ustalili standardy, czyli określili w drobnych szczegółach jak kot danej rasy wyglądać powinien. Ot, taki niedościgły raczej wzorzec.
A teraz sprawdzają, na ile Twój pupil podobny jest do Kota Idealnego. Wspomnany Kot Idealny zasługuje na 100 punktów, Twój Osobisty Kot może więc uzyskać następujące oceny:
-doskonałą (excellent) od 88 punktów wzwyż
-bardzo dobrą (very good) pomiędzy 76 a 87 punktów
-dobrą (good) pomiędzy 61 a 75 punktów.

W każdej klasie pierwsze cztery koty otrzymują lokaty 1-4, a farciarz, który w klasie dorosłej i kastratów dostał lokatę piewszą i ocenę doskonałą może otrzymać certfikat. Jaki? A zależy, zależy…

Jeśli Twój pupil nie jest wykastrowany, a trafił Ci się egzemplarz wybitny, przed wami uczestnictwo w w klasach:

-NR 12 czyli kociąt (od 3 do 6 miesięcy)

-NR 11, czyli młodzieży (od 6 do 10 miesięcy)

-NR 9, czyli otwarta (powyżej 10 miesięcy). Tu zwycięzcy gromadzą certyfikaty na championa CAC, aby przejść klasę wyżej. Potrzebujesz 3xCAC od 3 różnych sędziow. CAC otrzymasz natomiast jesli Twój kot nie tylko będzie doskonały i najlepszy w stawce, ale także dostanie minimum 93 punkty z oceny.

-NR 7 Championów. W tej klasie do dalszego awansu potrzebujesz 3xCACIB (certfikat na międzynarodowego championa), od trzech sędziów, w tym jeden CACIB na wystawie zagranicznej, no i kot musi być „wart” minimum 95 punktów.

-NR 5 Inter Championów. Aby piąć się dalej, niezbędne jest 6 certyfikatów na Grand Inter Championa CAGCIB (za drobne 96 punktów), od trzech różnych sędziów. No i przynajmniej dwa certyfikaty muszą pochodzić z dwu różnych krajów.

-NR 3 Grand Inter Championów. Gramy dalej. Zbierasz 9 certyfikatów na Europa Champion CACE, oczywiście znów od przynajmniej trzech sędziów a dwa z zagranicy. Punkcików 97.

-NR 1 Europejskich Championów. Wow, reasumując, aby się tu znaleźć, trzeba uprzednio zdobyć certyfikaty na 21 wystawach! Teraz będziesz juz tylko otrzymywał honorowe wyróżnienia za udział w wystawie, czyli HP – Honour Prize.

Z kastratem będziesz mógł natomiast piąć się analogicznie po drabinie sukcesu w klasach:
-NR 10, czyli po prostu kastratów
-NR 8, czyli Premiorów (odpowiednik championa, nie mylić z premierem)
-NR 6, czyli Inter Premiorów
-NR 4, czyli Grand Inter Premiorów
-NR 2, czyli Europejskich Premiorów

Istnieje też klasa 14 dla kotów domowych, czyli dachowców, oraz klasa nowicjatu (13A) i klasa kontrolna 13B. A ponadto organizatorzy mogą tworzyć swoje dodatkowe klasy, np. seniorów itp.
Dla dodatkowego zamotania obrazu dodam, że koty są oceniane z podziałem na kategorie, rasy i odmiany lub grupy barwne, ponadto osobno oceniane są kocury, kotki i kastraty.

Na pierwszej wystawie warto też pamiętać, że to, co hodowca wpisał w rodowód odnośnie koloru twego kiciusia, niekoniecznie jest prawdą. To znaczy w kocim dzieciństwie łatwo jest pomylić kolorki i fakturki futerkowe, więc na wystawie można wystapić o tzw. ustalenie koloru, czego dokonuje 3 sędziów. Jesli o tym zapomnisz, a sędzia uzna, że kot ma kolorek niezgodny z podanym na zgłoszeniu, to nie ma zmiłuj, pozostaniesz bez oceny w ogóle.
I nie zapomnij książeczki zdrowia pupila! Bo nawet nie wejdziesz na teren wystawy…
Nie muszę chyba dodawać, że musisz nabyć drogą kupna odpowiednią klatkę wystawową i przecudnie ją przyozdobić, względnie zarezerwować taką klatkę na czas wystawy u organizatorów (tak, tak, odpłatnie rzecz jasna). Oczywiście dekoracje montujesz wtedy na wypożyczonej klatce.
Sukcesów i miłych wrażeń!

Hodowla kotów brytyjskich